Načítavam

Meditačný kurz s Katarinou Bírešovou (Vipassana)

Vedie: Katarína Bírešová a Václav Šmilauer
Termín: 03. 04. 2023 - 16. 04. 2023
Prihlasovať sa môžete:   od 05. 12. 2022   do 03. 04. 2023

Predchádzajúca skúsenosť s meditáciou nie je nutná. Hoci je vipassana budhistická kontemplačná metóda, prináša plný úžitok aj bez teoretických znalostí alebo hlásenia sa k budhizmu.Vipassana vedie k celkovému zníženiu stresu, k väčšej schopnosti vyrovnávať sa s ťaživými pocitmi a myšlienkami a pomáha primerane reagovať. Prináša nielen hlbšie porozumenie samému sebe, ale aj druhým, a tak zlepšuje medziľudské vzťahy.
Zmyslom kurzu je nasmerovanie pozornosti do vnútra. Spí sa 6 hodín denne, okrem toho sa všetok čas venuje meditácii s krátkymi prestávkami medzi meditáciou v chodzi a v sede. Kurz prebieha v tichu a off-line. Vedenie kurzu je individuálne, všetko, čo sa udeje v pribehu dňa, je môžné prebrať s učiteľom na každodennom individuálnom pohovore, v prípade potreby sú učitelia dostupní 24h denne.

PRIHLÁSENIE

Prihlásiť sa dá na celý kurz alebo na časť. O Vašej účasti dajte prosím vedieť aj priamo Katke a Václavovi na: https://vipassana.sk/register

PROGRAM

Kurz začína v pondelok ľahkou večerou o 16.00 a končí v nedeľu po obede. Všetci účastníci musia prísť prvý deň kurzu najneskôr do 15:30. Príchod do centra je možný od 13:30. Pre viac info kliknite na: vipassana.sk

STRAVA

Na kurze je podávaná vegetariánska strava 2x denne (raňajky, obed). Nakoľko sa v centre dodržiava osem predsavzatí, na večeru sa podáva len čaj, syr alebo čokoláda na osvieženie. V prípade, že je to pre Vás veľmi náročné, je možné dodržiavať iba päť predsavzatí a objednať si polievku na večeru v hodnote 2€. Pre tých, ktorí trpia alergiou na isté zložky jedla, je podávaná bezlepková alebo bezlaktózová strava. O Vašej alergii nás, prosím, informujte v prihláške. V prípade špeciálnych požiadaviek na stravu ohlásených až priamo v centre, Vám nebudeme vedieť vyhovieť zo zásobovacích príčin.

UBYTOVANIE

Ubytovanie je v hlavnej budove, v jednej izbe sú 2 až 3 účastníci. V letných mesiacoch poskytujeme ubytovanie aj v spodných chatkách (Kuti). V prípade dostatočnej kapacity centra je možné sólo ubytovanie za minimálnu sumu 45 € na deň. Pri vypĺňaní prihlasovacieho formulára môžete indikovať Váš záujem o sólo ubytovanie. Organizátori si však vyhradzujú právo zmeny v prípade, že bude o kurz veľký záujem.

KARMAJÓGA 

Čiže výpomoc centru. Približne 15 až 60 min. denne, každý účastník kurzu. Na nástenke bude vypísaný výber pracovných úloh, z ktorých si jednu môžete zvoliť, napríklad pomoc v kuchyni, upratovanie spoločných priestorov, upratovanie v jedálni, zvonenie gongu, staranie sa o kvety, hrabanie sena a iné práce na pozemku podľa aktuálnej potreby. Pracovná meditácia je pri ústraní dôležitou súčasťou praxe. Prostredníctvom nej sa učíme ako vniesť ducha bdelosti do bežných činností nášho života. Pracovná meditácia tiež podporuje komunitu a zaisťuje hladký priebeh ústrania ako aj chod centra. 
Na záver kurzu, pred odchodom, je každý povinný upratať svoju izbu/chatku a pomôcť aj so spoločnými priestormi (chodby, jedáleň, wc a podobne). Informácie dostanete pri príchode. Aj počas karmajógy sa dodržuje ušľachtilé mlčanie a všímavosť. 

PRÍSPEVOK

Celý kurz: 449,- Euro

1.časť : 3. - 9.4.2023: 224,- Euro

2.časť : 10. - 16.4.2023: 224,- Euro

Príspevok sa platí na mieste v hotovosti. Extra dar, čiže dánu centru,  je možné darovať v hotovosti, po príchode do centra. Príspevky za kurz zahŕňajú réžiu centra a cestovné náklady učiteľa a jeho asistentov. Nie je v nich zahrnutá dána pre učiteľa. Budeme radi, ak to zvážite a pokiaľ je to vo Vašich silách, prispejete primeraným darom učiteľovi.

Podľa starobylej buddhistickej tradície sa podávanie Buddhovho učenia nedá vyjadriť žiadnymi hmotnými darmi a odmena učiteľovi sa skutočne skladá len z dobrovoľných finančných príspevkov, ktoré meditujúci vložia do dánovej krabičky na konci kurzu.

Po prihlásení na kurz Vám príde e-mail o dočasnej rezervácii s platobnými inštrukciami. Po pripísaní zálohy na náš účet vám príde druhý e-mail potvrdzujúci vašu záväznú rezerváciu. Splatnosť zálohy je individuálna – vždy mesiac po prihlásení sa na kurz. 

V transakcii nezabudnite zadať variabilný symbol (číslo registrácie), aby sme vedeli priradiť Váš príspevok. 

V prípade, že budete musieť zrušiť účasť na kurze, pozrite si storno podmienky.

 

Približne jeden týždeň pred začiatkom kurzu, Vám zašleme pokyny so všetkými potrebnými informáciami (ako sa na Javorie dostať, čo si so sebou priniesť, denný rozvrh) a kontaktmi (e-mail, telefónne čísla), ktoré si, prosím, vezmite so sebou, aby ste nás mohli kontaktovať v prípade nepredvídaných okolností, ktoré môžu nastať cestou.

Tešíme sa na Vás.

 

 

Vložte e-mail, ak chcete dostať avízo o začiatku prihlasovania na tento kurz


Stav naplnenosti jednotlivých dní/častí kurzu

na celý kurz
kapacita: 30 rezervované: 6 z toho záväzne rezervované: 6, na čakačke: 0
03.04.2023 - 09.04.2023
kapacita: 10 rezervované: 5 z toho záväzne rezervované: 3, na čakačke: 0
10.04.2023 - 16.04.2023
kapacita: 10 rezervované: 2 z toho záväzne rezervované: 1, na čakačke: 0
Plánované kurzy

„Pokoj je, keď nezáleží na tom ako plynie čas.“

(Maria Schell)

Ako vyzerá meditačný zásed na Javorí

Meditačný zásed na Javorí optikou nášho účastníka. Takto to cítil Martin Lajprík.