Načítavam

Ashin Ottama (Vipassana)

Vedie: Ashin Ottama
Termín: 08. 07. 2022 - 24. 07. 2022
Prihlasovať sa môžete:   od 05. 01. 2022   do 04. 07. 2022

Centrum Javorie organizuje rôzne typy kurzov. Naším hlavným zámerom je umožňovať vám praktikovať meditáciu satipathána- vipassana v podaní kvalitných učiteľov. Toto sú v našom ponímaní meditačné kurzy. Našu ponuku rozširujeme aj o samozásedy, čiže meditačné ústranie bez učiteľa.  Do tretice pridávame aj tzv. inšpiratívne kurzy, ktoré môžu prispieť k rozvoju vašej osobnosti, avšak nevedú k úplnému vykoreneniu troch nečistôt (kilesá). Viac sa dočítate tu.


 

PRIHLÁSENIE

Prihlásiť sa dá na celý kurz (16dní) alebo na jednotlivé týždne/turnusy (7 dní od 8-15.7. a 9 dní od 15-24.7.). Všetci účastníci musia prísť prvý deň kurzu, resp. na začiatok turnusu. 

Na druhý týžden od 15.7 sa smú prihlásiť len učastníci s meditačnými skúsenosťami! nie začiatočníci. 

PROGRAM

Kurz začína v prvý deň (8.7 a 15.7.) o 18:00 ľahkou večerou. Končí sa posledný deň (24.7.) po raňajkách, resp. posledný deň turnusu. Príchod do centra je možný od 14:00. Všetci účastníci musia prísť prvý deň turnusu najneskôr do 17:30. Na druhý turnus (15-24.7.) sa môžu hlásiť iba skúsenejší meditujúci, keďže Bhante kurz vedie s postupnou gradáciu. Ku koncu kurzu smeruje viac k cittanupasane.  Po večeri nasleduje príhovor organizátorov a okolo 19:00 začína kurz. Od nasledujúceho rána platí denný program daný učiteľom.

STRAVA

Na kurze je podávaná vegetariánska strava 2x denne (raňajky, obed). Odporúčame Vám dodržiavať osem predsavzatí (vtedy je večer len čajová prestávka s kúskom syra alebo čokolády na zahnanie najväčšieho hľadu). Bhante na tom netrvá a pokiaľ by to pre vás bolo veľmi náročné, môžete dodržiavať iba päť predsavzatí a dať si ľahkú večeru (polievka). Pre tých, ktorí trpia alergiou na isté zložky jedla, je podávaná bezlepková alebo bezlaktózová strava. O vašej alergii nás, prosím, informujte v prihláške. V prípade špeciálnych požiadaviek na stravu ohlásených až priamo v centre, vám nebudeme vedieť vyhovieť zo zásobovacích príčin.

UBYTOVANIE

Ubytovanie je v hlavnej budove, v jednej izbe sú 2 až 3 účastníci. V letných mesiacoch poskytujeme ubytovanie aj v spodných chatkách (Kuti). V prípade dostatočnej kapacity centra je možné sólo ubytovanie za minimálnu sumu 45 € na deň. Pri vypĺňaní prihlasovacieho formulára môžete indikovať Váš záujem o sólo ubytovanie. Organizátori si však vyhradzujú právo zmeny v prípade, že bude o kurz veľký záujem.

KARMAJÓGA

Čiže výpomoc centru. Približne 15 až 60 min. denne, každý účastník kurzu. Na nástenke bude vypísaný výber pracovných úloh, z ktorých si jednu môžete zvoliť, napríklad pomoc v kuchyni, upratovanie spoločných priestorov, upratovanie v jedálni, zvonenie gongu, staranie sa o kvety, hrabanie sena a iné práce na pozemku podľa aktuálnej potreby. Pracovná meditácia je pri ústraní dôležitou súčasťou praxe. Prostredníctvom nej sa učíme ako vniesť ducha bdelosti do bežných činností nášho života. Pracovná meditácia tiež podporuje komunitu a zaisťuje hladký priebeh ústrania ako aj chod centra. 
Na záver kurzu, pred odchodom, je každý povinný upratať svoju izbu/chatku a pomôcť aj so spoločnými priestormi (chodby, jedáleň, wc a podobne). Informácie dostanete pri príchode. Aj počas karmajógy sa dodržuje ušľachtilé mlčanie a všímavosť. 

EPIDEMIOLOGICKÉ OPATRENIA

Meditačné centrum Javorie dodržiava aktuálne epidemiologické nariadenia vlády SR a ÚVZSR. Aktuálne a presné znenie opatrení pre konkrétny kurz dostanete v pokynoch pred kurzom.  

ODPORÚČANÝ PRÍSPEVOK

Tento kurz je za dánu. To znamená, že je postavený na vašej štedrosti a ochoty dávať. Veľa krát sa nás pýtate aká by mala byť približne hodnota, ktorou môžete prispieť. Neexistuje na to správna odpoveď. Avšak ak naozaj neviete, tu je náš bežný cenník na iných Vipassanových kurzoch. Kurz má 16 nocí. 

Dánu centru a dánu učiteľovi je možné darovať v hotovosti, po príchode do centra. 

Podľa starobylej buddhistickej tradície sa podávanie Buddhovho učenia nedá vyjadriť žiadnymi hmotnými darmi a odmena učiteľovi sa skutočne skladá len z dobrovoľných finančných príspevkov, ktoré meditujúci vložia do dánovej krabičky na konci kurzu.

Po prihlásení na kurz Vám príde e-mail o dočasnej rezervácii s platobnými inštrukciami. Po pripísaní zálohy na náš účet vám príde druhý e-mail potvrdzujúci vašu záväznú rezerváciu. Splatnosť zálohy je individuálna – vždy mesiac po prihlásení sa na kurz. 

V platbe nezabudnite zadať variabilný symbol (číslo registrácie), aby sme vedeli priradiť Vašu platbu. 

V prípade, že budete musieť zrušiť účasť na kurze, pozrite si storno podmienky.

 

Približne jeden týždeň pred začiatkom kurzu, Vám zašleme pokyny so všetkými potrebnými informáciami (ako sa na Javorie dostať, čo si so sebou priniesť, denný rozvrh) a kontaktmi (e-mail, telefónne čísla), ktoré si, prosím, vezmite so sebou, aby ste nás mohli kontaktovať v prípade nepredvídaných okolností, ktoré môžu nastať cestou.

V prípade epidemiologických opatrení vás budeme informovať o aktuálnych podmienkach za akých sa kurz bude môcť zrealizovať. Môže sa stať, že sa zmení maximálny dovolený počet prihlásených alebo môže byť aj celý kurz zrušený. Nuž taký je život počas korony. 

Tešíme sa na Vás.

 

Vložte e-mail, ak chcete dostať avízo o začiatku prihlasovania na tento kurz


Stav naplnenosti jednotlivých dní/častí kurzu

na celý kurz
kapacita: 25 rezervované: 16 z toho záväzne rezervované: 16, na čakačke: 0
08.07.2022 - 15.07.2022
kapacita: 25 rezervované: 19 z toho záväzne rezervované: 19, na čakačke: 0
15.07.2022 - 24.07.2022
kapacita: 20 rezervované: 11 z toho záväzne rezervované: 11, na čakačke: 0
Plánované kurzy

„Ničím jiným si neuškodíme více než tím, že zapomeneme na pomíjivost.“

(Khandro rinpočhe)

Ako vyzerá meditačný zásed na Javorí

Meditačný zásed na Javorí optikou nášho účastníka. Takto to cítil Martin Lajprík.