Načítavam

Beth Upton (Vipassana)

Vedie: Beth Upton
Termín: 06. 01. 2023 - 27. 01. 2023
Prihlasovať sa môžete:   od 18. 01. 2022   do 01. 01. 2023

Centrum Javorie organizuje rôzne typy kurzov. Naším hlavným zámerom je umožňovať vám praktikovať meditáciu satipathána- vipassana v podaní kvalitných učiteľov. Toto sú v našom ponímaní meditačné kurzy. Našu ponuku rozširujeme aj o samozásedy, čiže meditačné ústranie bez učiteľa.  Do tretice pridávame aj tzv. inšpiratívne kurzy, ktoré môžu prispieť k rozvoju vašej osobnosti, avšak nevedú k úplnému vykoreneniu troch nečistôt (kilesá). Viac sa dočítate tu.


 

Beth ste mali možnosť spoznať vďaka našim utorokovým Dhammatlkom cez zoom. Záznam nájdete tu. Následne sme snou mali kurz, ten bol však obmedzený opatreniami a tak prebiehal cez ZOOM. Teraz veríme, že sa podarí klasický rezidenčný kurz. Odporúčame všetkým aj začiatočníkom aj porkočilím. 

Na meditačnom zásede sa dodržuje 8 predsavzatí a ušľachtilé mlčanie. Jednoduchý program dňa, počas ktorého sa od rána do večera strieda meditácia v sede s meditáciou v chôdzi, významne prispieva k rozvoju meditačných skúseností. Raz denne meditujúci dostávajú meditačné inštrukcie. Beth ma velmi hlboký a intenzívny štýl vedenia kurzu. Jej inštrukcie a Dhammatalky sú veľmi prospešné praxi. 

PRIHLÁSENIE

Toto je 20 dnový kurz s možnosťou prihlásiť sa aj na 10 dnové turnusy. Preferujeme účastníkov na celý kurz. Iba ak ostanú volné miesta umožníme príchod aj na 10 dnové časti. Všetci účastníci musia prísť prvý deň kurzu / turnusu. Tento kurz je vhodný pre začiatočníkov.

PROGRAM

Kurz začína v prvý deň (piatok) o 18:00 ľahkou večerou. Končí sa posledný deň (piatok) po raňajkách. Príchod do centra je možný od 14:00. Všetci účastníci musia prísť prvý deň turnusu najneskôr do 16:30. Po večeri nasleduje príhovor organizátorov a okolo 18:00 začína kurz. Od nasledujúceho rána platí denný program daný učiteľom.

STRAVA

Na kurze je podávaná vegetariánska strava 2x denne (raňajky, obed). Odporúčame Vám dodržiavať osem predsavzatí (vtedy je večer len čajová prestávka s kúskom syra alebo čokolády na zahnanie najväčšieho hľadu). Beth na tom netrvá a pokiaľ by to pre vás bolo veľmi náročné, môžete dodržiavať iba päť predsavzatí a dať si ľahkú večeru (polievka). Pre tých, ktorí trpia alergiou na isté zložky jedla, je podávaná bezlepková alebo bezlaktózová strava. O vašej alergii nás, prosím, informujte v prihláške. V prípade špeciálnych požiadaviek na stravu ohlásených až priamo v centre, vám nebudeme vedieť vyhovieť zo zásobovacích príčin.

UBYTOVANIE

Ubytovanie je v hlavnej budove, v jednej izbe sú 2 až 3 účastníci. V letných mesiacoch poskytujeme ubytovanie aj v spodných chatkách (Kuti). V prípade dostatočnej kapacity centra je možné sólo ubytovanie za príplatok 10 € na noc. Pri vypĺňaní prihlasovacieho formulára môžete indikovať Váš záujem o sólo ubytovanie. Organizátori si však vyhradzujú právo zmeny v prípade, že bude o kurz veľký záujem.

KARMAJÓGA

Novinkou tento rok je výpomoc centru. Približne 15 až 60 min. denne, každý účastník kurzu. Na nástenke bude vypísaný výber pracovných úloh, z ktorých si jednu môžete zvoliť, napríklad pomoc v kuchyni, upratovanie spoločných priestorov, upratovanie v jedálni, zvonenie gongu, staranie sa o kvety, hrabanie sena a iné práce na pozemku podľa aktuálnej potreby. Pracovná meditácia je pri ústraní dôležitou súčasťou praxe. Prostredníctvom nej sa učíme ako vniesť ducha bdelosti do bežných činností nášho života. Pracovná meditácia tiež podporuje komunitu a zaisťuje hladký priebeh ústrania ako aj chod centra. 
Na záver kurzu, pred odchodom, je každý povinný upratať svoju izbu/chatku a pomôcť aj so spoločnými priestormi (chodby, jedáleň, wc a podobne). Informácie dostanete pri príchode. Aj počas karmajógy sa dodržuje ušľachtilé mlčanie a všímavosť. 

EPIDEMIOLOGICKÉ OPATRENIA

Meditačné centrum Javorie dodržiava aktuálne epidemiologické nariadenia vlády SR a ÚVZSR. Aktuálne a presné znenie opatrení pre konkrétny kurz dostanete v pokynoch pred kurzom.  

ODPORÚČANÝ PRÍSPEVOK

Naše bežné ceny sú nasledovné. Avšak Beth veľmi rada pracuje na princípe Dány a tak by chcela podporiť tento aspekt aj vo vašej praxi. Prosím berte tieto ceny iba ako odporúčanie. Výšku vašeho daru necháme čisto na vás. 

Celý kurz: 756 € (36 €/noc).

Prvých 10 nocí: 380 € (38 €/noc)  

Druhých 11 nocí: 418 € (38 €/noc)  

 

Záloha je 99€.

 

Dánu centru je možné darovať v hotovosti, po príchode do centra. V cene nie je zahrnutá dána pre učiteľa. Budeme radi, ak to zvážite a pokiaľ je to vo Vašich silách, prispejete primeraným darom učiteľovi.

Podľa starobylej buddhistickej tradície sa podávanie Buddhovho učenia nedá vyjadriť žiadnymi hmotnými darmi a odmena učiteľovi sa skutočne skladá len z dobrovoľných finančných príspevkov, ktoré meditujúci vložia do dánovej krabičky na konci kurzu.

Po prihlásení na kurz Vám príde e-mail o dočasnej rezervácii s platobnými inštrukciami. Po pripísaní zálohy na náš účet vám príde druhý e-mail potvrdzujúci vašu záväznú rezerváciu. Splatnosť zálohy je individuálna – vždy mesiac po prihlásení sa na kurz. 

V platbe nezabudnite zadať variabilný symbol (číslo registrácie), aby sme vedeli priradiť Vašu platbu. 

V prípade, že budete musieť zrušiť účasť na kurze, pozrite si storno podmienky.

 

Približne jeden týždeň pred začiatkom kurzu, Vám zašleme pokyny so všetkými potrebnými informáciami (ako sa na Javorie dostať, čo si so sebou priniesť, denný rozvrh) a kontaktmi (e-mail, telefónne čísla), ktoré si, prosím, vezmite so sebou, aby ste nás mohli kontaktovať v prípade nepredvídaných okolností, ktoré môžu nastať cestou.

V prípade epidemiologických opatrení vás budeme informovať o aktuálnych podmienkach za akých sa kurz bude môcť zrealizovať. Môže sa stať, že sa zmení maximálny dovolený počet prihlásených alebo môže byť aj celý kurz zrušený. Nuž taký je život počas korony. 

Tešíme sa na Vás.

 

Vložte e-mail, ak chcete dostať avízo o začiatku prihlasovania na tento kurz


Stav naplnenosti jednotlivých dní/častí kurzu

na celý kurz - prihlasovanie na kurz/časť kurzu bolo zastavené, môžete sa však prihlásiť na čakačku  (info)
kapacita: 26 rezervované: 32 z toho záväzne rezervované: 24, na čakačke: 7
06.01.2023 - 16.01.2023 - prihlasovanie na kurz/časť kurzu bolo zastavené, môžete sa však prihlásiť na čakačku  (info)
kapacita: 9 rezervované: 9 z toho záväzne rezervované: 9, na čakačke: 0
16.01.2023 - 27.01.2023 - prihlasovanie na kurz/časť kurzu bolo zastavené, môžete sa však prihlásiť na čakačku  (info)
kapacita: 9 rezervované: 9 z toho záväzne rezervované: 8, na čakačke: 0
Plánované kurzy

„Keď stratíte spojenie s vnútorným tichom, stratíte spojenie so svojim ja. Ak stratíte spojenie so svojim ja, stratíte sa vo svete.“

(Eckhart Tolle)

Ako vyzerá meditačný zásed na Javorí

Meditačný zásed na Javorí optikou nášho účastníka. Takto to cítil Martin Lajprík.