Načítavam

Newsletter jeseň 2018

 Newsletter 3/2018

Čo sa v týchto listoch dozviete?

 • Budeme mať odporúčané ceny.
 • Kurzy na rok 2019.
 • Ďalšie informácie z centra.

 

Naším cieľom je sprístupniť meditáciu čo najširšej skupine ľudí, a preto chceme každého účastníka zapojiť do fungovania nášho centra. Z tohto dôvodu už ceny za kurz nebudú fixné, ale len odporúčané.

To znamená, že každý zaplatí toľko, koľko je v jeho možnostiach, a to, koľko zaplatíte za kurz, sa bude odvíjať od vašej štedrosti. Ak sa pýtate, či je tento model udržateľný, veríme, že áno, a máme na to svoje dôvody:

 • Štedrosť je jedna zo základných vlastností, ktoré buddhisti kultivujú, a preto chceme budovať a podporovať komunitu, ktorá rozvíja túto prospešnú vlastnosť.
 • Ako laici (na rozdiel od mníchov) nemáme toľko možností na meditáciu, a preto je rozvíjanie štedrosti zásadným aspektom našej praxe. Naše činy ovplyvňujú našu myseľ, a preto vám chceme dať priestor na robenie tých správnych rozhodnutí. Štedrá myseľ je uvoľnená, šťastná a spokojná.
 • Učenie Dhammy je šírené bez nároku na honorár, pretože Dhamma je peniazmi neoceniteľná. Preto všade vo svete fungujú meditačné centrá len vďaka dobrovoľným príspevkom. Veríme, že aj u nás je dostatok ľudí, ktorí ocenia tento zámer a podporia centrum Javorie,  aby mohlo dlhodobo fungovať.
 • Podpora Dhammy výrazne zlepšuje kammu. Dobrá kamma pomáha dobrej meditácií. Radi by sme priniesli na Javorie atmosféru uvoľnenej štedrosti a porozumenia podstaty duchovnej praxe.  K tomu by mohli byť nápomocné aj variabilné ceny, pretože šťastný meditujúci rovná sa dobrá meditácia.
 • Kto bol v našom centre vie, že chceme ľuďom poskytovať tie najlepšie možné podmienky na meditáciu. Radi by sme oslovili každého, kto vie oceniť kvalitu, aby sa začal podieľať na  zveľaďovaní a napredovaní centra Javorie.
 • Bohatší a majetnejší môžu svojimi vyššími príspevkami podporiť v meditácii tých menej majetných, takže i študenti či dôchodcovia si budú môcť dovoliť prísť meditovať na dlhšie.
 • Sme presvedčení, že štedrosť nie je daná len kultúrou, ale je vlastná každému z nás. Ak sa cítite byť súčasťou veľkej Sangha rodiny, ak vám učenie a stretnutia s učiteľmi Dhammy priniesli úžitok, ak ste uchopili neoceniteľnú hodnotu Dhammy a dôležitosť štedrosti (Dána) a inšpiruje vás altruizmus a princíp dávania, tak iste chápete náš zámer s odporúčanými cenami.

Aké sú teda ceny, ktoré vám odporúčame?

Minimálna suma: 18€ osoba/noc

-          Zvoľte túto sumu, ak je to najviac, čo si môžete v súčasnosti dovoliť.

Odporúčaná suma 30€ osoba/noc

-          Držte sa okolo tejto sumy, ak máte pocit, že vaše príjmy sú na priemernej úrovni.

Darcovská suma 40€ (a viac)  osoba/noc

-          Táto alebo vyššia suma je pre tých, čo chcú podporiť naše centrum a ostatných meditujúcich. Horná hranica závisí len od vašej štedrosti.

 

Nech je vám vaša štedrosť prospešná pri vašej praxi! Čím viac človek dáva, tým viac sa mu dostane.

Chcete sa stať donorom centra Javorie?

Budeme radi, ak sa Javorie stane aj vaším centrom, a preto vám chceme ponúknuť možnosť stať sa pravidelným donorom. Z tohto dôvodu spúšťame projekt "Staňte sa donorom Javoria".  Dočítate sa viac už čoskoro. 

Čo nové v centre

 • Staviame prístrešok pre náradie.
 • Chystáme projekt " pustovne"- malé chatky v lese určené na meditovanie a dlhodobejší pobyt

Všímavá škola-Sati Pasala

Spoluorganizujeme seminár pre učiteľov. Ct. Dhammajiva nám ukáže ako priniesť všímavosť do škôl. Vzdelávacie centrum Zaježová  29.4 - 2.5.2019

Kurzy pre rok 2019

V roku 2019 sme pre Vás pripravili pestrý program kurzov s kvalitnými meditačnými učiteľmi. Presné dátumy kurzov nájdete prehľadne v kalendári na stránke Javoria

Viac informácii o jednotlivých kurzoch nájdete čoskoro na našej stránke.

 

SADHU SADHU SADHU

Tešíme sa na Vás

Tím Javorie

 

Plánované kurzy

„Kto sa zlostí, pyká za hriechy druhých ľudí.“

(Konrad Hermann Josef Adenauer)

Ako vyzerá meditačný zásed na Javorí

Meditačný zásed na Javorí optikou nášho účastníka. Takto to cítil Martin Lajprík.