Načítavam

Newsletter jeseň 2022

 

Newsletter 2/2022                                                                   info@javorie.com                                        
      
  Javorové listy

Čo sa v týchto listoch dozviete?

 
  • kto bude nový správca Javoria
  • novinky na počúvanie
  • Sati Slovensko o.z.

 

Milí sympatizanti Javoria,

 

mnohí viete aké turbulentné obdobie má Javorie za sebou. Smrť Juraja Porubského a s ňou spojený osud Javoria sa stále menil a mení. Mal som víziu ako centrum zachrániť. Chcel som sa na Javorie presťahovať, založiť tam malú komunitu ľudí, ktorá by sa o Javorie starala ako o svoj domov. Dohodol som skvelú cenu na odkúpenie centra. Absolvoval veľké množstvo rozhovorov a diskusií s majiteľmi, darcami, s ľuďmi, ktorí chceli pomôcť tým, že sa na Javorie presťahujú. Bol to náročný proces, ktorý trval viac ako pol roka. Ľudia z komunity odstupovali a noví pristupovali. Darcovia sľúbili dary a potom svoj sľub stiahli a podobne. Firma (vlastník Javoria) ma ubezpečovala, že sa nemusíme ponáhľať. Javorie nám predajú a cena je fixná. Potrebujú však znalecký posudok a na ten sme čakali 3 mesiace. Keď bol konečne hotový, stala sa vec, ktorá celú moju snahu vyhodila hore komínom. Majitelia na základe posudku takmer strojnásobili cenu. Bum a bolo po vízií. Firma mi dala dve možnosti. Buď kúpa za 890k, alebo prenájom platený na mesačnej báze. Na prvé nemám financie ani energiu ich zohnať, to druhé so mnou neladí. 

 

Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. Ja z Javoria odchádzam, ale prichádzajú dvaja noví ľudia, ktorí sa do tejto novej role hodia ešte viac. Peter Mészáros a jeho partnerka Naďa Okenicová, moji veľmi dobrí kamaráti, si povedali, že Javorie nenechajú padnúť. Ich láska k duchovnému rozvoju a k Buddhizmu im dáva silu aby udržali Javorie funkčné.

 

Nebudú však mať ľahkú situáciu. Už len prefinancovať réžiu Javoria, bez štedrej podpory Juraja Porubského, nebude jednoduché. Zároveň platí, že Javorie je potrebné odkúpiť predtým, než sa prihlási iný kupec. Javorie je krásne miesto a potrebujeme ho zachrániť, preto Peťo s Naďou budú popri zabezpečovaní každodennej prevádzky pokračovať v kapitálovej kampani s cieľom vyzbierať konečnú sumu na vyplatenie Jurajovej firmy. Úloha číslo jedna tak naďalej zostáva – dnes už v rozmedzí najbližších 2-3 rokov - vyfundraizovať túto novú cenu a definitívne tak zachrániť Javorie.

 

Dhamma prirodzene naďalej zostáva na Javorí a je to aj Petrovo rozhodnutie. Okrem meditačných zásedov bude Javorie hosťovať ďalšie programy zamerané na duchovný rozvoj, tak ako je to mu v podstate už dnes. Ladí to s našim poslaním a pomáha ekonomickej udržateľnosti centra. Peťo s Naďou tak budú pokračovať v kurze, ktorý je dobre nastavený s tým, že operácia dnes v Petrovi získa šikovného krízového manažéra. Verím, že sa mu ako skúsenému človeku z nezisku a v podnikaní táto misia podarí. Týmto, v dobrej viere a so želaním úspechu mu oficiálne predávam žezlo správcu Javoria.

 

Peťo, Naďa, nech sa vám obom darí! Nech sa pod Vaším vedením darí nášmu Javoriu. Kiež ho budete viesť a spravovať tak, aby po Jurajovom odchode bolo finančne udržateľné a aby ďalej prekvitalo.

 

Janči

 

Sati Slovensko o.z.

Sati zastrešuje všetky buddhistické aktivity Javoria a podporuje mníchov, ktorí u nás prebývajú. Všetky vaše dary, vrátane 2% z daní s úctou príjmeme na účte občianskeho združenia. Staronovým predsedom sa opäť stal Peter Mészáros. Túto funkciu totiž zastával v rokoch 2010 až 2015. Preto vieme, že ako Sati Slovensko o.z. tak aj meditačné centrum Javorie bude v dobrých rukách.

Už čoskoro vám pošleme ešte jeden newsletter. Tentokrát s kalendárom na rok 2023. Môžete sa tešiť na mnoho skvelých kurzov. 

 
 
 
Facebook
Website
Email
Spotify
Instagram

Plánované kurzy

„Skúsenosti sú semienka, z ktorých vyrastá múdrosť.“

(Konrad Hermann Josef Adenauer)

Ako vyzerá meditačný zásed na Javorí

Meditačný zásed na Javorí optikou nášho účastníka. Takto to cítil Martin Lajprík.