Načítavam

Newsletter_archív

 

Newsletter 2/2021                                                                   info@javorie.com                                        
      
  Javorové listy

Čo sa v týchto listoch dozviete?

 
 • Kedy bude rozlúčka s Jurajom
 • Ako nám môžete pomôcť
 • Aké online novinky pre vás chystáme

R.I.P. Juraj Porubský

Zomrel zakladateľ a podporovateľ nášho centra. Slovensko aj svet prišiel o veľkého človeka. Jeho štedrosť bola v týchto zemepisných šírkach nevídaná. Okrem Javoria podporoval mníchov, laických učiteľov aj samotných meditujúcich. Za jeho štedrej podpory sme mohli experimentovať s kurzami za dánu a neustále zveľaďovať a rozširovať centrum. Plody jeho práce  budú ešte dlho slúžiť ľudom pracujúcim na rozvoji svojej bdelosti. My chceme pokračovať v napĺňaní jeho vízie. 


 

 

Stúpa 


Jurajovi spravíme aj buddhistický pohreb. Rozhodli sme sa postaviť mu na Javorí stúpu, kde uložíme časť jeho popola. Ďakujeme Janke Porubskej za ústretovosť v tomto ohľade. Stúpa by mala byť hotová približne v máji, pri jej odhaľovaní bude aj krátky ceremoniál pre Juraja. Pokiaľ to okolnosti dovolia budete vítaní na túto jednodňovú akciu. Presný dátum a priebeh akcie bude uverejnený na našej stránke aj na Facebooku. 

 

Ako nám môžete pomôcť

Vieme, že teraz zažívajú ťažkú situáciu všetci: firmy, súkromníci aj bežní ľudia. Nám sa to ešte sťažilo tým, že nás opustil Juraj, náš hlavný sponzor, ktorý nikdy nehľadel na peniaze, ale na kvalitu. Veríme, že budeme schopní pokračovať v jeho šľachetnej myšlienke, ale potrebujeme čo najväčšiu podporu.  Preto sa na vás obraciame s prosbou o pomoc. 

Poznáte nás. Viete, že ponúkame kvalitný priestor na intenzívnu meditačnú prax a že to s podporou rozvoja meditácie, spoznávania samých seba ako aj svojho duševného zdravia, myslíme vážne. Naše centrum chce byť aj naďalej otvorené všetkým záujemcom. Mladším aj starším, z okolia i zahraničia, všetkým sociálnym skupinám.

Javorie nikdy nebolo finančne samostatné. Skutočnosť pred koronou bola taká, že sme si kurzami zarobili len na 50% našich nákladov. Zbytok nám dával Juraj. Našťastie kurzy z roka na rok pribúdajú a zároveň sa otvárame novým typov kurzov. Na druhej strane korona nám to veľmi sťažuje. Čiže pre nás veľa zmien a neistoty.

Čo urobíme my:
 • Budeme organizovať viac kurzov (aj z iných smerov ako buddhizmus)
 • Budeme viac online, cez ZOOM sprístupníme pravidelné meditácie, prednášky aj kurzy (viac nižšie).
 • Budeme čo najviac minimalizovať naše náklady
 • Budeme vyvíjať aktivity prospešné na podporu centra (sponzori, knihy, granty a pod.)
Čo by ste mohli urobiť vy:
 • Stať sa naším pravidelným donorom
 • Darovať nám 2% z vašich daní
 • Pomôcť nám napísať grant, alebo zohnať donora
 • Stať sa aktívnym dobrovoľníkom.
 • Dajte nám vedieť, s čím by ste nám mohli pomôcť:
  •  Optimalizovanie Facebooku, Instagramu
  •  upraviť SEO webu
  •  šírenie dobrého mena
  • zdieľanie našich akcií a myšlienok medzi svojimi priateľmi.


ZOOMová budúcnosť

 

Existuje len prítomnosť. Plány však existujú tiež. A my sa plánujeme prispôsobiť dobe a byť viac online. Žiaľ asi aj tento rok bude veľa kurzov zrušených, presunutých, alebo budú musieť prebiehať v obmedzenom režime. Kurzy cez ZOOM budú môcť prebehnúť presne tak, ako si to naplánujeme.


Čo ideme robiť?

 1. Pravidelné Dhammatalky.  Napríklad so ctihodným Sujivom a Dhammajivom, ale aj s mindfulness lektormi ako je Sanath, Andrej Jeleník a iní.
 2. Pravidelné meditácie. Viesť ich bude Dušan Šebo a Klaudia Puskajlerová. Každý Pondelok a Štvrtok. 
 3. Online kurzy. Vy meditujete doma, my ponúkame pravidelnú podporu učiteľa, spoločnú meditáciu, interview aj Dhammatalk.
Meditácie začínajú už zajtra s Klaudiou, t.j štvrtok 4.3 o 20:30. Pripojiť sa dá buď cez Zoom, alebo cez Facebook.

Dhammatalky sú dohodnuté s bhante Sujivom, bhante Dhammajivom a diskusia na tému mindfulness s Andrejom Jeleníkom a Santahom Mahawithanage. Presnejšie informácie už čoskoro. 


Na stránke Javoria pribudla nová kategória: Online aktivity. Tu vás budeme informovať o presných dátumoch, časoch a podobne. 
 
 
Facebook
Website
Email
Copyright © *|2019|* *|JAVORIE|*, All rights reserved.
*|1/2019|* *|newsletter|*

Adresa
*|www.javorie.com|*

info@javorie.com

Janči +421915285638

Natália +421911639609

Chcete upraviť dostávanie emailov?
Môžte upraviť svoje preferencie  akebo odhlásiť sa z newlsettera

 

      
  Javorové listy

Čo sa v týchto listoch dozviete?

 
 • Kurzy na rok 2019.
 • Máme staro-nové OZ
 • Bude nová pustovňa

Kurzy 2019

 

Sme veľmi radi, že v našom centre môžeme tento rok privítať množstvo skvelých učiteľov. Naším cieľom je sprístupniť meditáciu čo najširšej skupine ľudí a myslíme si, že tento rok si máte naozaj z čoho vyberať.


BHANTE DHAMMAJIVA                 Prihlásiť sa
Termín 29.4.2019-9.5.2019


CTIHODNÁ VIMALANANI              Prihlásiť sa
Termín 13.5.2019-30.5.2019


SEAN PRITCHARD                           Prihlásiť sa
Termín 7.6.2019-16.6.2019


BHANTE SEELAWANSA                 Prihlásiť sa
Termín 19.6.2019-23.6.2019


DASSANA                                           Prihlásiť sa
Termín 13.7.2019-31.7.2019


HANNES HUBER                              Prihlásiť sa
Termín 10.8.2019-17.8.2019


BHANTE SUJATO                             Prihlásiť sa
Termín 21.11.2019-1.12.2019

Občianske združenie

 
Javorie bude už čoskoro zastrešované občianskym združením. Táto forma nám umožní ľahšie prijímať dary ako aj zlepšiť fungovanie centra. 

Mnohí určite poznáte Občianske združenie SATI SLOVENSKO. Po daňových priznaniach ho premenujeme na OZ JAVORIE. Naše OZ je nepolitické, dobrovoľné združenie občanov, ktoré podporuje rozvoj Théravádového buddhizmu na území Slovenskej republiky už úctyhodných 25 rokov. Za tie roky sa v ňom vystriedalo veľa skvelých a aktívnych ľudí a sme radi, že s centrom Javorie bude naďalej rozvíjať Théravádový buddhizmus v našich zemepisných šírkach. 

 
Dána
 
Ak by ste nás chceli podporiť, nikdy to nebolo ľahšie! Najlepší je pravidelný príspevok na mesačnej alebo ročnej báze. S vďakou prijmeme aj jednorázovú podporu. A ešte do konca apríla nám môžete darovať vaše 2%. Tu sú všetky potrebné údaje:

IČO: 31800769
SID: nemáme - nevypĺňa sa
Právna forma: Občianske združenie
Názov: Sati Slovensko
Sídlo: Tichá 10/A, Banská Bystrica, 97404
IBAN: SK86 7500 0000 0040 1490 3479 

 

Saddhu Saddhu Saddhu 

Nech je vám vaša štedrosť prospešná pri vašej praxi!


 


Všímavá škola-Sati Pasala

Spoluorganizujeme seminár pre učiteľov. Ct. Dhammajiva nám ukáže ako priniesť všímavosť do škôl. Vzdelávacie centrum Zaježová  29.4 - 2.5.2019
Viac informácií nájdete tu.

Pustovňa - Viveka

Ctihodný Kavidhaja a slovinská Samanadípa nás inšpirovali k vybudovaniu chatky mimo areálu centra -Pustovne. Minulý rok sme vybrali lokalitu, v zime sme nakreslili chatku (fotka vedľa je zo Slovinska). Práve sa zadáva do výroby a do júna by mala stáť na lúke nad centrom. Na tohtoročné vassa v nej privítame ctihodného Siddha (český mních žijúci na Srí Lanke). 


 Newsletter 3/2018

Čo sa v týchto listoch dozviete?

 • Budeme mať odporúčané ceny.
 • Kurzy na rok 2019.
 • Ďalšie informácie z centra.

 

Naším cieľom je sprístupniť meditáciu čo najširšej skupine ľudí, a preto chceme každého účastníka zapojiť do fungovania nášho centra. Z tohto dôvodu už ceny za kurz nebudú fixné, ale len odporúčané.

To znamená, že každý zaplatí toľko, koľko je v jeho možnostiach, a to, koľko zaplatíte za kurz, sa bude odvíjať od vašej štedrosti. Ak sa pýtate, či je tento model udržateľný, veríme, že áno, a máme na to svoje dôvody:

 • Štedrosť je jedna zo základných vlastností, ktoré buddhisti kultivujú, a preto chceme budovať a podporovať komunitu, ktorá rozvíja túto prospešnú vlastnosť.
 • Ako laici (na rozdiel od mníchov) nemáme toľko možností na meditáciu, a preto je rozvíjanie štedrosti zásadným aspektom našej praxe. Naše činy ovplyvňujú našu myseľ, a preto vám chceme dať priestor na robenie tých správnych rozhodnutí. Štedrá myseľ je uvoľnená, šťastná a spokojná.
 • Učenie Dhammy je šírené bez nároku na honorár, pretože Dhamma je peniazmi neoceniteľná. Preto všade vo svete fungujú meditačné centrá len vďaka dobrovoľným príspevkom. Veríme, že aj u nás je dostatok ľudí, ktorí ocenia tento zámer a podporia centrum Javorie,  aby mohlo dlhodobo fungovať.
 • Podpora Dhammy výrazne zlepšuje kammu. Dobrá kamma pomáha dobrej meditácií. Radi by sme priniesli na Javorie atmosféru uvoľnenej štedrosti a porozumenia podstaty duchovnej praxe.  K tomu by mohli byť nápomocné aj variabilné ceny, pretože šťastný meditujúci rovná sa dobrá meditácia.
 • Kto bol v našom centre vie, že chceme ľuďom poskytovať tie najlepšie možné podmienky na meditáciu. Radi by sme oslovili každého, kto vie oceniť kvalitu, aby sa začal podieľať na  zveľaďovaní a napredovaní centra Javorie.
 • Bohatší a majetnejší môžu svojimi vyššími príspevkami podporiť v meditácii tých menej majetných, takže i študenti či dôchodcovia si budú môcť dovoliť prísť meditovať na dlhšie.
 • Sme presvedčení, že štedrosť nie je daná len kultúrou, ale je vlastná každému z nás. Ak sa cítite byť súčasťou veľkej Sangha rodiny, ak vám učenie a stretnutia s učiteľmi Dhammy priniesli úžitok, ak ste uchopili neoceniteľnú hodnotu Dhammy a dôležitosť štedrosti (Dána) a inšpiruje vás altruizmus a princíp dávania, tak iste chápete náš zámer s odporúčanými cenami.

Aké sú teda ceny, ktoré vám odporúčame?

Minimálna suma: 18€ osoba/noc

-          Zvoľte túto sumu, ak je to najviac, čo si môžete v súčasnosti dovoliť.

Odporúčaná suma 30€ osoba/noc

-          Držte sa okolo tejto sumy, ak máte pocit, že vaše príjmy sú na priemernej úrovni.

Darcovská suma 40€ (a viac)  osoba/noc

-          Táto alebo vyššia suma je pre tých, čo chcú podporiť naše centrum a ostatných meditujúcich. Horná hranica závisí len od vašej štedrosti.

 

Nech je vám vaša štedrosť prospešná pri vašej praxi! Čím viac človek dáva, tým viac sa mu dostane.

Chcete sa stať donorom centra Javorie?

Budeme radi, ak sa Javorie stane aj vaším centrom, a preto vám chceme ponúknuť možnosť stať sa pravidelným donorom. Z tohto dôvodu spúšťame projekt "Staňte sa donorom Javoria".  Dočítate sa viac už čoskoro. 

Čo nové v centre

 • Staviame prístrešok pre náradie.
 • Chystáme projekt " pustovne"- malé chatky v lese určené na meditovanie a dlhodobejší pobyt

Všímavá škola-Sati Pasala

Spoluorganizujeme seminár pre učiteľov. Ct. Dhammajiva nám ukáže ako priniesť všímavosť do škôl. Vzdelávacie centrum Zaježová  29.4 - 2.5.2019

Kurzy pre rok 2019

V roku 2019 sme pre Vás pripravili pestrý program kurzov s kvalitnými meditačnými učiteľmi. Presné dátumy kurzov nájdete prehľadne v kalendári na stránke Javoria

Viac informácii o jednotlivých kurzoch nájdete čoskoro na našej stránke.

 

SADHU SADHU SADHU

Tešíme sa na Vás

Tím Javorie

 


Plánované kurzy

„Nedovoľ maličkostiam, aby narušili pokoj tvojej duše... Život je príliš vzácny, aby sme ho premrhali na pominuteľné zbytočnosti...“

(G. Kleiser)

KVET 6 Psychosomatika a spiritualita II

10.09.2022 - 14.09.2022Vedie: Eva Ďurišovárezervovať

Bhante Dhammadipa

15.09.2022 - 20.09.2022Vedie: Bhante Dhammadiparezervovať

Dušan Šebo (Vipassana)

21.09.2022 - 25.09.2022Vedie: Dušan Šeborezervovať
ďalšie kurzy

Ako vyzerá meditačný zásed na Javorí

Meditačný zásed na Javorí optikou nášho účastníka. Takto to cítil Martin Lajprík.