Načítavam

Newsletter_archív

 Newsletter 3/2018

Čo sa v týchto listoch dozviete?

 • Budeme mať odporúčané ceny.
 • Kurzy na rok 2019.
 • Ďalšie informácie z centra.

 

Naším cieľom je sprístupniť meditáciu čo najširšej skupine ľudí, a preto chceme každého účastníka zapojiť do fungovania nášho centra. Z tohto dôvodu už ceny za kurz nebudú fixné, ale len odporúčané.

To znamená, že každý zaplatí toľko, koľko je v jeho možnostiach, a to, koľko zaplatíte za kurz, sa bude odvíjať od vašej štedrosti. Ak sa pýtate, či je tento model udržateľný, veríme, že áno, a máme na to svoje dôvody:

 • Štedrosť je jedna zo základných vlastností, ktoré buddhisti kultivujú, a preto chceme budovať a podporovať komunitu, ktorá rozvíja túto prospešnú vlastnosť.
 • Ako laici (na rozdiel od mníchov) nemáme toľko možností na meditáciu, a preto je rozvíjanie štedrosti zásadným aspektom našej praxe. Naše činy ovplyvňujú našu myseľ, a preto vám chceme dať priestor na robenie tých správnych rozhodnutí. Štedrá myseľ je uvoľnená, šťastná a spokojná.
 • Učenie Dhammy je šírené bez nároku na honorár, pretože Dhamma je peniazmi neoceniteľná. Preto všade vo svete fungujú meditačné centrá len vďaka dobrovoľným príspevkom. Veríme, že aj u nás je dostatok ľudí, ktorí ocenia tento zámer a podporia centrum Javorie,  aby mohlo dlhodobo fungovať.
 • Podpora Dhammy výrazne zlepšuje kammu. Dobrá kamma pomáha dobrej meditácií. Radi by sme priniesli na Javorie atmosféru uvoľnenej štedrosti a porozumenia podstaty duchovnej praxe.  K tomu by mohli byť nápomocné aj variabilné ceny, pretože šťastný meditujúci rovná sa dobrá meditácia.
 • Kto bol v našom centre vie, že chceme ľuďom poskytovať tie najlepšie možné podmienky na meditáciu. Radi by sme oslovili každého, kto vie oceniť kvalitu, aby sa začal podieľať na  zveľaďovaní a napredovaní centra Javorie.
 • Bohatší a majetnejší môžu svojimi vyššími príspevkami podporiť v meditácii tých menej majetných, takže i študenti či dôchodcovia si budú môcť dovoliť prísť meditovať na dlhšie.
 • Sme presvedčení, že štedrosť nie je daná len kultúrou, ale je vlastná každému z nás. Ak sa cítite byť súčasťou veľkej Sangha rodiny, ak vám učenie a stretnutia s učiteľmi Dhammy priniesli úžitok, ak ste uchopili neoceniteľnú hodnotu Dhammy a dôležitosť štedrosti (Dána) a inšpiruje vás altruizmus a princíp dávania, tak iste chápete náš zámer s odporúčanými cenami.

Aké sú teda ceny, ktoré vám odporúčame?

Minimálna suma: 18€ osoba/noc

-          Zvoľte túto sumu, ak je to najviac, čo si môžete v súčasnosti dovoliť.

Odporúčaná suma 30€ osoba/noc

-          Držte sa okolo tejto sumy, ak máte pocit, že vaše príjmy sú na priemernej úrovni.

Darcovská suma 40€ (a viac)  osoba/noc

-          Táto alebo vyššia suma je pre tých, čo chcú podporiť naše centrum a ostatných meditujúcich. Horná hranica závisí len od vašej štedrosti.

 

Nech je vám vaša štedrosť prospešná pri vašej praxi! Čím viac človek dáva, tým viac sa mu dostane.

Chcete sa stať donorom centra Javorie?

Budeme radi, ak sa Javorie stane aj vaším centrom, a preto vám chceme ponúknuť možnosť stať sa pravidelným donorom. Z tohto dôvodu spúšťame projekt "Staňte sa donorom Javoria".  Dočítate sa viac už čoskoro. 

Čo nové v centre

 • Staviame prístrešok pre náradie.
 • Chystáme projekt " pustovne"- malé chatky v lese určené na meditovanie a dlhodobejší pobyt

Všímavá škola-Sati Pasala

Spoluorganizujeme seminár pre učiteľov. Ct. Dhammajiva nám ukáže ako priniesť všímavosť do škôl. Vzdelávacie centrum Zaježová  29.4 - 2.5.2019

Kurzy pre rok 2019

V roku 2019 sme pre Vás pripravili pestrý program kurzov s kvalitnými meditačnými učiteľmi. Presné dátumy kurzov nájdete prehľadne v kalendári na stránke Javoria

Viac informácii o jednotlivých kurzoch nájdete čoskoro na našej stránke.

 

SADHU SADHU SADHU

Tešíme sa na Vás

Tím Javorie

 


Newsletter 2/2018

Z Javoria pozdrav pre všetkých buddhistov!

Možno sa tak sami nenazývate, ale keďže ste sa prihlásili na odoberanie Noviniek tak vás za nich považujeme.

Mnohí ste si určite všimli, že máme novú stránku s čerstvou ponukou meditačných kurzov. Ich celý zoznam nájdete v sekcií program kurzov. V rámci Noviniek by sme sa radi venovali iba niektorým z nich.

Info 1.  Gavesi, Dhammajiva a samozasedy pred nimi:

Bhante Gavesi (4.5.-18.5.) otvára tohtoročnú sezónu. Pre lepší rozbeh sme sa rozhodli otvoriť centrum o týždeň skôr a umožniť vám začať na samozásede (27.4. -4.5.). Práve sme sa dozvedeli, že Gavesi príde na Javorie už od 29.4. Nebude oficiálne vyučovať, ale priestor na interview si určite nájde.

Podobný zámer, umožniť vám rozbehnúť sa na samozásede (8.6.-13.6), máme aj pred kurzom ctihodného Dhammajivu.

Info 2. veľký meditačný majster

Najväčšia novinka tohto roka je Bhante Dhammajiva (13.6.-20.6.) zo Srí Lanky. Nebolo jednoduché nájsť priestor v jeho vybukovanom harmonograme, ale podarilo sa! Pokiaľ chcete zažiť srí lanskú lesnú tradíciu v plnej paráde, tak na tomto zásede nemôžete chýbať.

Info 3.  niečo trochu iné

Pre tých z vás, ktorí hľadáte niečo kratšie a trochu voľnejšie, je tu okrem už známej Maichi Brigitte (25.5.-29.5.) tento rok aj psychoterapeut Ján Burian (1.6.-8.6.) Pozvali sme ho, aby zrealizoval svoj meditačný kurz zameraný na všímavý rozhovor. Bude sa veľa meditovať, ale bude sa aj rozprávať. Jednoducho trocha zmeny do vipassanovej rutiny.

Info 4. novinky 2018

Tento rok sa nám podarilo zohnať niekoľko nových učiteľov. Vyberali sme starostlivo podľa rôznych referencií a odporúčaní. Snažili sme sa držať línie Mahasi Sayadaw, ale zároveň nájsť ľudí ktorí majú skúsenosti aj s meditujúcimi zo západných krajín. A posledná hlavná požiadavka bola aby mali ochotu chodiť pravidelne, a tak vznikla nová tradícia.

Prvým je už spomínaný Ján Burian. Z mníchov sú noví bhante Dhammajiva a bhante Seelawansa (26.6.-1.7.).  Z laickýh učiteľov (väčšinou bývalých mníchov) k nám príde Sean PritchardHannes Huber. Všetci majú dlhoročné skúsenosti –začínali ďaleko v 80tich rokoch a vedeniu kurzov sa tiež venujú už desaťročia.

Sean Pritchard (3.7.-11.7.)  priletí z Kanady. Pokiaľ jeho kurz bude mať úspech (aspoň dvoch osvietených J) tak bude chodiť pravidelne. Niektorí ho možno poznáte z Čiech, kde už viedol pár kurzov organizovaných Buddha Mangalov. Ak by ste ho chceli spoznať bližšie, bude mať verejné prednášky v Bratislave (30.6.), Žiline (1.7.) a v Banskej Bystrici (2.7.)

Hannes Huber (10.8.-17.8) je z neďalekého Rakúska, takže jeho dochádzanie bude jednoduchšie. Avšak tiež je u nás pomerne neznámy a tak sme aj s ním zorganizovali verejné prednášky. Prvá bude v Bratislave (19.5.) a druhá v Žiline (20.5.), čiže v dostatočnom predstihu pred jeho kurzom na Javorí.

Presnejšie informácie ohľadom verejných prednášok sa dozviete na stránkach o.z. Sati (www.sati.sk)

Podrobné informácie o všetkých kurzoch (je ich viac, ako sme teraz spomenuli) nájdete na našej stránke, alebo na facebooku.

Tešíme sa na Vás

Saddhu, saddhu, saddhu

Ján Valkovič a kol. 


Newsletter 1/2018

 

Milí priaznivci centra Javorie,

pol rok 2018 je za nami, nech sa páči, máme tu zopár informácií z centra. 

Info č. 1:

Prvá a hlavná správa je o práve ukončenom zásede so Ctihodným Dhammajivom. Myslím, že nebudem príliš preháňať, keď poviem, že sa práve na Javorí udial ďalší významný míľnik. Ctihodný Dhammajiva nie je v našich končinách veľmi známy, ale inde je veľmi slávny. Asi preto bolo na kurze iba 13 ľudí. Malá skupinka, ale veľké nadšenie! Pokiaľ niektorí stále smútite za skvelým Sujivom, tak tu je skvelá alternatíva. Excelentné vysvetlenie Dhammy, srdečný a hlboký prístup k meditujúcim, a k tomu prísne, ale pritom elegantné, dodržiavanie pravidiel. Už dávno som sa nestretol s mníchom, pri ktorom dodržiavanie aj „malých“ pravidiel vyznieva ako úplná samozrejmosť.

 

Na ilustráciu: predstavte si reštauráciu na diaľničnej pumpe. V podstate fast food. Jediné vegetariánske jedlo bol vyprážaný syr, tak sme si ho dali s ryžou. A teraz ten rituál: na kolená bordový kus látky, umyť ruky, umyť misku a všetko pekne obradne darované. Keďže sa teplá voda u nás nepredáva, tak sme to elegantne vyriešili objednaním si čaju bez sáčku. Nakoniec nám tie sáčky pani čašníčka aj tak priniesla, lebo nám to musela nablokovať ako čaj. Sprevádzal som už viacerých mníchov. Avšak Ctihodný Dhammajiva bol prvý, ktorý svoje pravidlá dodržiaval bez ohľadu na to kde sa nachádzal. Či v meste, či v džungli, jednoducho rovnako.

Keď si o tom čítate, možno si poviete „na čo taký rituál“? Pre nás na Javorí to bol vyslovene postrach, pred tým než Ctihodný prišiel som všetkých pripravoval na to, aké to bude prísne. Ale keď sa ku prísnosti pridá hlboké metta, tak výsledkom je úplná prirodzenosť. Nikoho to neobmedzovalo, všetci sme cítili, že takto to má byť a je to tak v poriadku.

Preto bol aj priebeh zásedu hladký, plynulý a pritom hlboký. Meditujúci si už dávno tak nepochvaľovali a aj personál bol v úplnej pohode. Zistil som, že nie je prísnosť ako prísnosť. Pravidlá sa dajú dodržiavať aj bez prehnanej vojenskej disciplíny. Rešpekt sa dá dosiahnuť aj s úsmevom na tvári a pokrok príde, aj keď učiteľ rozpráva vtipy!

No a na záver to najhlavnejšie: budúci rok je tu zas, tak si to nenechajte ujsť!

Info č. 2

Druhá správa sa tiež týka Ctihodného Dhammajivu. Okrem meditácie vipassana pre dospelých, sa venuje aj rozvoju všímavosti u tých najmenších. Založil organizáciu Sati Passala (všímavá škola) a chodí po školách učiť deti všímavým hrám a nakoniec všímavému prežívaniu dňa. Schválne vynecháva všetky buddhistické pojmy a ide čisto v štýle: mindfulness, čiže v západnom, sekulárnom spôsobe, práce s mysľou. Keby ste vedeli o školách alebo učiteľoch, ktorých by to mohlo zaujímať, dajte vedieť. Dhammajiva má rozpracované detailné sylaby, náučné videá a pod. pre všetky ročníky základnej školy.

Info č. 3

Tretia príjemná správa je, že máme novú, vonkajšiu, krytú čankamanovňu. Stan, na meditáciu v chôdzi, si ihneď všimla aj Srí Lanská delegácia a veľmi si ho pochvaľovali. Totiž, piesok na chodenie a samostatné miesto na meditáciu v chôdzi zatiaľ nikde inde ako na Srí Lanke nevideli. My sa zas tešíme z toho, že aj počas horúcich letných dní, aj pri silných dažďoch, sa bude dať zachovať režim: sed, chôdza, sed, chôdza...

 

Ešte nás čakajú zásedy so Seanom Pritchardom, Dassanom, Hansom Hubertom a Mayou. Takže neváhajte a ak ste sa ešte neprihlásili, príďte si vyskúšať, ako sa medituje s bosými nohami na piesku.

Info č. 4

Budú ešte dve verejné prednášky. Sean Pritchard v Bratislave, Žiline a Banskej Bystrici a potom Dassana v Bratislave.

Presnejšie informácie ohľadom verejných prednášok sa dozviete na stránkach o.z. Sati (www.sati.sk)

 

Saddhu, saddhu, saddhu

Ján Valkovič a kol.  


Plánované kurzy

„Ber ľudí takých, akí sú – iných niet.“

(Konrad Hermann Josef Adenauer)

Ako vyzerá meditačný zásed na Javorí

Meditačný zásed na Javorí optikou nášho účastníka. Takto to cítil Martin Lajprík.