Načítavam

Newsletters

Milí priaznivci centra Javorie,

 

pol rok 2018 je za nami, nech sa páči, máme tu zopár informácií z centra.

 
Info č. 1:

Prvá a hlavná správa je o práve ukončenom zásede so Ctihodným Dhammajivom. Myslím, že nebudem príliš preháňať, keď poviem, že sa práve na Javorí udial ďalší významný míľnik. Ctihodný Dhammajiva nie je v našich končinách veľmi známy, ale inde je veľmi slávny. Asi preto bolo na kurze iba 13 ľudí. Malá skupinka, ale veľké nadšenie! Pokiaľ niektorí stále smútite za skvelým Sujivom, tak tu je skvelá alternatíva. Excelentné vysvetlenie Dhammy, srdečný a hlboký prístup k meditujúcim, a k tomu prísne, ale pritom elegantné, dodržiavanie pravidiel. Už dávno som sa nestretol s mníchom, pri ktorom dodržiavanie aj „malých“ pravidiel vyznieva ako úplná samozrejmosť.

 

Na ilustráciu: predstavte si reštauráciu na diaľničnej pumpe. V podstate fast food. Jediné vegetariánske jedlo bol vyprážaný syr, tak sme si ho dali s ryžou. A teraz ten rituál: na kolená bordový kus látky, umyť ruky, umyť misku a všetko pekne obradne darované. Keďže sa teplá voda u nás nepredáva, tak sme to elegantne vyriešili objednaním si čaju bez sáčku. Nakoniec nám tie sáčky pani čašníčka aj tak priniesla, lebo nám to musela nablokovať ako čaj. Sprevádzal som už viacerých mníchov. Avšak Ctihodný Dhammajiva bol prvý, ktorý svoje pravidlá dodržiaval bez ohľadu na to kde sa nachádzal. Či v meste, či v džungli, jednoducho rovnako.

Keď si o tom čítate, možno si poviete „na čo taký rituál“? Pre nás na Javorí to bol vyslovene postrach, pred tým než Ctihodný prišiel som všetkých pripravoval na to, aké to bude prísne. Ale keď sa ku prísnosti pridá hlboké metta, tak výsledkom je úplná prirodzenosť. Nikoho to neobmedzovalo, všetci sme cítili, že takto to má byť a je to tak v poriadku.

Preto bol aj priebeh zásedu hladký, plynulý a pritom hlboký. Meditujúci si už dávno tak nepochvaľovali a aj personál bol v úplnej pohode. Zistil som, že nie je prísnosť ako prísnosť. Pravidlá sa dajú dodržiavať aj bez prehnanej vojenskej disciplíny. Rešpekt sa dá dosiahnuť aj s úsmevom na tvári a pokrok príde, aj keď učiteľ rozpráva vtipy!

No a na záver to najhlavnejšie: budúci rok je tu zas, tak si to nenechajte ujsť!

 
Info č. 2

Druhá správa sa tiež týka Ctihodného Dhammajivu. Okrem meditácie vipassana pre dospelých, sa venuje aj rozvoju všímavosti u tých najmenších. Založil organizáciu Sati Passala (všímavá škola) a chodí po školách učiť deti všímavým hrám a nakoniec všímavému prežívaniu dňa. Schválne vynecháva všetky buddhistické pojmy a ide čisto v štýle: mindfulness, čiže v západnom, sekulárnom spôsobe, práce s mysľou. Keby ste vedeli o školách alebo učiteľoch, ktorých by to mohlo zaujímať, dajte vedieť. Dhammajiva má rozpracované detailné sylaby, náučné videá a pod. pre všetky ročníky základnej školy.

 
Info č. 3

Tretia príjemná správa je, že máme novú, vonkajšiu, krytú čankamanovňu. Stan, na meditáciu v chôdzi, si ihneď všimla aj Srí Lanská delegácia a veľmi si ho pochvaľovali. Totiž, piesok na chodenie a samostatné miesto na meditáciu v chôdzi zatiaľ nikde inde ako na Srí Lanke nevideli. My sa zas tešíme z toho, že aj počas horúcich letných dní, aj pri silných dažďoch, sa bude dať zachovať režim: sed, chôdza, sed, chôdza...

 

Ešte nás čakajú zásedy so Seanom Pritchardom, Dassanom, Hansom Hubertom a Mayou. Takže neváhajte a ak ste sa ešte neprihlásili, príďte si vyskúšať, ako sa medituje s bosými nohami na piesku.

 
Info č. 4

Budú ešte dve verejné prednášky. Sean Pritchard v Bratislave, Žiline a Banskej Bystrici a potom Dassana v Bratislave.

Presnejšie informácie ohľadom verejných prednášok sa dozviete na stránkach o.z. Sati (www.sati.sk)

 

Saddhu, saddhu, saddhu

Ján Valkovič a kol.

    

Plánované kurzy

„Všetky problémy zmiznú tak rýchlo, ako rýchlo sa naučís zostať pokojným a sledovať, ako sa navôkol rozlieva božská harmónia.“

(J.S.Goldmith)

14.09.2018 - 23.09.2018Vedie: Maya Novákovárezervovať
ďalšie kurzy