Načítavam

Samozásed

Milí priatelia a priaznivci Javorie,

Z dôvodu prebiehajúcej pandémie koronavírusu je meditačné centrum Javorie počas zimy v obmedzenej prevádzke. Kurzy boli zrušené alebo preložené na iný termín. Centrum je však tu a môže poskytnúť zážitok záujemcom o intenzívnu meditáciu. Tak prečo to nevyužiť? Tým, ktorí nepotrebujú vedenie učiteľa a chcú meditovať v tichu, ponúkame možnosť samozásedu. Stačí ak si zvládnete sami navariť a je to! Je možné bývať buď v samostatnej chatke s kuchyňou a kúpeľňou, alebo v hlavnej budove v izbe s kúpeľňou a využívať spoločnú kuchyňu. Druhou možnosťou je zorganizovať "samozásed" s podporou dvoch českých budhistických mníchov, ktorí sú teraz u nás, Bhante Pasada a Bhante Kavidhaya. Obaja sa meditácii venujú už dlho, a preto je možné s nimi konzultovať vašu prax. V súčasnosti máme v priestoroch dvoch samozásedníkov. Každý deň sa koná spoločná večerná meditácia. Ak máte záujem sa k nám pripojiť, kontaktujte nás a dohodneme sa na podmienkach a cene.

Bhante Pasada sa narodil v roku 1982 v Prahe. Vyštudoval medicínu a 4 roky pracoval v oblasti psychiatrie. Od roku 2012 je budhistickým mníchom na Srí Lanke. Najprv žil v rôznych lesných skupinách a od roku 2016 žije väčšinou sám v džungli. Buddhovo učenie chápe ako múdry spôsob života, ktorý zahŕňa nielen meditáciu a formálne pestovanie všímavosti počas intenzívnej meditácie, ale predovšetkým celostný rozvoj srdca a zlepšenie kvality života v každodennom živote.

Bhante Kavidhaja sa narodil v roku 1975 v Prahe. Predtým, ako sa v roku 2010 stal budhistickým mníchom, bol profesionálnym filmárom. Praktizoval v mnohých meditačných centrách v rôznych krajinách Ázie a Európy. Meditoval pod vedením viacerých známych učiteľov meditácie (ctihodný U Pandita Sajadó, ctihodný Sudživa a ctihodný Pemasiri). Buddhovo učenie chápe ako praktický spôsob, ako žiť v mieri a harmónii so sebou samým a so svetom.

Samozásed 1
Plánované kurzy

„Tíško lež v tme a načúvaj dažďu, vrčaniu okoloidúcich áut, šelestu lístia. Zriekni sa rozhodnutí, úvah, času. Svet za oknom obklopuje ticho, ktoré ťa nežne objíma.“

(P. Brown)

KVET 6 Psychosomatika a spiritualita II

10.09.2022 - 14.09.2022Vedie: Eva Ďurišovárezervovať

Bhante Dhammadipa

15.09.2022 - 20.09.2022Vedie: Bhante Dhammadiparezervovať

Dušan Šebo (Vipassana)

21.09.2022 - 25.09.2022Vedie: Dušan Šeborezervovať
ďalšie kurzy

Ako vyzerá meditačný zásed na Javorí

Meditačný zásed na Javorí optikou nášho účastníka. Takto to cítil Martin Lajprík.