Načítavam

Samozásed

Milí priatelia a priaznivci Javorie,

Z dôvodu prebiehajúcej pandémie koronavírusu je meditačné centrum Javorie počas zimy v obmedzenej prevádzke. Kurzy boli zrušené alebo preložené na iný termín. Centrum je však tu a môže poskytnúť zážitok záujemcom o intenzívnu meditáciu. Tak prečo to nevyužiť? Tým, ktorí nepotrebujú vedenie učiteľa a chcú meditovať v tichu, ponúkame možnosť samozásedu. Stačí ak si zvládnete sami navariť a je to! Je možné bývať buď v samostatnej chatke s kuchyňou a kúpeľňou, alebo v hlavnej budove v izbe s kúpeľňou a využívať spoločnú kuchyňu. Druhou možnosťou je zorganizovať "samozásed" s podporou dvoch českých budhistických mníchov, ktorí sú teraz u nás, Bhante Pasada a Bhante Kavidhaya. Obaja sa meditácii venujú už dlho, a preto je možné s nimi konzultovať vašu prax. V súčasnosti máme v priestoroch dvoch samozásedníkov. Každý deň sa koná spoločná večerná meditácia. Ak máte záujem sa k nám pripojiť, kontaktujte nás a dohodneme sa na podmienkach a cene.

Bhante Pasada sa narodil v roku 1982 v Prahe. Vyštudoval medicínu a 4 roky pracoval v oblasti psychiatrie. Od roku 2012 je budhistickým mníchom na Srí Lanke. Najprv žil v rôznych lesných skupinách a od roku 2016 žije väčšinou sám v džungli. Buddhovo učenie chápe ako múdry spôsob života, ktorý zahŕňa nielen meditáciu a formálne pestovanie všímavosti počas intenzívnej meditácie, ale predovšetkým celostný rozvoj srdca a zlepšenie kvality života v každodennom živote.

Bhante Kavidhaja sa narodil v roku 1975 v Prahe. Predtým, ako sa v roku 2010 stal budhistickým mníchom, bol profesionálnym filmárom. Praktizoval v mnohých meditačných centrách v rôznych krajinách Ázie a Európy. Meditoval pod vedením viacerých známych učiteľov meditácie (ctihodný U Pandita Sajadó, ctihodný Sudživa a ctihodný Pemasiri). Buddhovo učenie chápe ako praktický spôsob, ako žiť v mieri a harmónii so sebou samým a so svetom.

Samozásed 1
Plánované kurzy

„Šťastie je ako motýľ, ktorý od nás odletí vždy keď ho chceme chytiť, ale ak zostaneme pokojne sedieť, môže si na nás sadnúť.“

(N. Hawthorne)

Ako vyzerá meditačný zásed na Javorí

Meditačný zásed na Javorí optikou nášho účastníka. Takto to cítil Martin Lajprík.