Bhante Sujiva
Oslovenie:bhante (ctihodný); vyslovuje sa „bante Sudžíva“
Tradícia:théraváda
Pôvod:Malajzia
Komunikačný jazyk:angličtina
Typy kurzov:satipatthana-vipassaná, mettá
Režim:stredne prísny až prísny, intenzívny
Bhante Sujiva je mních malajsko-čínskeho pôvodu. Na Slovensko chodí už vyše 20 rokov. Dalo by sa povedať, že je duchovným otcom nášho centra. Na najbližšie roky ohlásil pauzu, takže nevieme kedy najbližšie bude mať u nás zásed. Veríme však, že načerpá sily a pride, pretože je to jeden z najlepších učiteľov vipassany aký sa dá v Európe nájsť.
Metódu, ktorú používa je z barmskej theravádovej tradície Mahasi Sayadaw. Jeho hlavní učitelia sú U Pandita a U Janaka.
Počas zásedou sa dodržiava pomerne prísny režim, kadždý druhý deň poskytuje individuálny rozhovor („interview“), obvykle alternuje s rozhovorom s asistentkou Jitkou Vodňanskou. Počas celého kurzu vyžaduje dodržiavať ušľachtilé mlčanie. Avšak jeho prístup ku žiakom je veľmi priateľský a vyznačuje sa hlbokým porozumením učenia.
Mníšske rúcho prijal krátko po ukončení vysokej školy v roku 1975. Ako začínajúci mních praktikoval pod vedením učiteľov thajskej lesnej tradície (ajahn Phet a i.), neskôr v barmskom centre Mahasi Sayadaw pod vedením ctihodného U Panditu. V r. 1982 založil v Malajzii meditačné centrum Santisukharama, kde nasledujúcich 15 rokov aj pôsobil. Od r. 1996 začal viesť meditačné ústrania aj v zahraničí - najskôr v Austrálii, neskôr najmä v Hong Kongu, na Novom Zélande, v USA, Švajčiarsku, Taliansku, Švédsku, Írsku a tiež v Českej a Slovenskej republike.
Je autorom viacerých kníh s tematikou buddhistickej meditácie a poézie. Svojimi žiakmi je však rešpektovaný predovšetkým hĺbkou porozumenia Budhovmu učeniu v spojení s mimoriadnou láskou a súcitom ku všetkým.