Načítavam

Ctihodná Visuddhi

Mních/laik:mníška
Oslovenie:sestra Visuddhi / bhikkhuní Visuddhi
Tradícia:théraváda
Pôvod:Česká republika
Komunikačný jazyk:čeština, angličtina
Typy kurzov:satipatthana-vipassaná, mettá
Režim:mierny
Ctihodná Visuddhi

 Ctihodná je plne ordinovaná buddhistická mníška (bhikkhunī) theravādovej tradice a učiteľka Dhammy. Pre Ctihodnou Visuddhi je charakteristická dobrosrdečnosť, velkorysosť a nezáujem o osobní prospech. Pokial budete mať to štastie a strávite s ňou viac času, zamilujete si ju pre jej energiu, radosť zo života a neotrasitelný optimizmus, vďaka ktorému toho dokázala za krátku dobu, čo pôsobí op䡝 v Českej republike, toľko vytvoriť.

První učitel, který ctihodnou velmi inspiroval a přivedl ji na cestu Buddhova učení, byl ctihodný Rewatadhamma Sayado, významný theravādový buddhistický mnich a znamenitý znalec Abhidhammy z Myanmaru. V roce 2003 poté, co mnoho let následovala Dhammu jako laická praktikující v buddhistickém klášteře Dhammapala ve Švýcarsku, odjela ctihodná Visuddhi na Šrí Lanku a obdržela ordinaci sāmaṇerī. Žila jednoduchým životem spolu s ostatními mniškami v ústraní ve Srī Gothamī ārāmaya v Olabudowě, malé chudé vesničce. Se svojí učitelkou bhikkhunī Matale Vijithou a dalšími mniškami se soustředila na výuku Dhammy, sociální práci a péči o chudé a trpící. Bhikkhunī Visuddhi se vždy zaměřovala zejména na děti žijící v extrémní chudobě: vyučovala nedělní školu Dhammy v Olabudowě a Srī Sambodhi Vihāraya v Colombu a založila projekt „Děti slunce.“ Jeho cílem je umožnit dětem z chudých rodin, aby se vzdělávaly a měly alespoň základní podmínky k životu.

V roce 2006 po deset měsíců ctihodná studovala a trénovala v klášteře Fo Guang Shan blízko města Kaohsiung na Taiwanu a ordinovala jako Dharmaguptaka bhikṣuṇī v klášteře Tzu Yun v Nanzi na Taiwanu. V únoru 2007 se vrátila do SrīGothamī ārāmy na Šrí Lance a tam pokračovala v životě ve své bhikkhunī komunitě. Ctihodná Visuddhi také praktikovala po více než desetiletí jako studentka a později asistující učitelka ctihodného Bhante Pemasiriho, který je jedním z nejváženějších a nejzkušenějších tradičních meditačních učitelů na Srí Lance.

V roce 2008 ctihodná Visuddhi začala pravidelně navštěvovat kláštery v Evropě jako Aneñja Vihāra v Německu nebo Dhammapala ve Švýcarsku. V roce 2012 se svými podporovateli založila svůj mnišský příbytek (bhikkhunī ārāma) nazvaný Karuṇā Sevena (příbytek soucitu), který se nachází v Prostějově. V roce 2015 ctihodná absolvovala Daḷhīkamma Vinaya obřad a přijetí do Theravāda bhikkhu and bhikkhunī Saṅghy na Srí Lance. V roce 2016 ctihodná Visuddhi ukončila svá desátá vassa a stala se tak bhikkhunī therī (seniorní mniškou).

V roce 2016 také proběhla v ārāmě Karuṇā Sevena díky štědrým darům velká rekonstrukce, během níž byla vybudována nová meditační hala. Mnišský příbytek se tak otevřel praktikujícím se zájmem o meditaci. Díky novým prostorům se zde naskytla možnost pobýt v ústraní pod vedením ctihodné Bhikkhunī Visuddhi. Ctihodná se sama v rámci studia a tréninku soustředí hlavně na kultivaci etiky a dobrých vlastností, na meditační praxi satipaṭṭhāna a mettā a současně se zaměřuje na studium raných buddhistických textů.

Studenti ctihodné bhikkhunī Visuddhi přicházejí z různých kultur a prostředí ze zemí z celého světa, např. z České republiky, Slovenska, Německa, Rakouska, Polska, Velké Británie, Švýcarska, Šrí Lanky, Spojených států amerických a Portorika. Ctihodná vyučuje dospělé, přičemž se speciálně zaměřuje na matky, děti a mládež. Její přístup ke studentům je individuální, trpělivý a soucitný. Od počátku svého mnišského působení na Šrí Lance po období, kde se přestěhovala do Evropy, stála vždy ctihodná Visuddhi u zrodu Dhamma školy pro děti všech věkových kategorií. Je pravidelně zvána, aby přednášela o Buddhově učení a mettā meditaci studentům na středních a vysokých školách v České republice.

Buddha založil řád bhikkhu a  bhikkhunī (mnichů/mnišek), aby podpořil praxi dhamma-vinayi ​a zachoval toto učení pro budoucí generace. Saṅgha k tomuto dni pokračuje v předávání jeho učení pro následující generace mnichů a mnišek stejně tak jako laických stoupenců. Tím, že u nás v České Republice ctihodná bhikkhunī Visuddhi přebývá a praktikuje, máme výjimečnou a vzácnou příležitost získat přímé zprostředkování Buddhova učení skrze zástupce a člena saṅghy. Následování řádu je důležitou součástí spirituální praxe nejen pro mnichy/mnišky, ale i pro nás laické stoupence... čti dále >

V roce 2016 také proběhla v ārāmě Karuṇā Sevena díky štědrým darům velká rekonstrukce, během níž byla vybudována nová meditační hala. Mnišský příbytek se tak otevřel praktikujícím se zájmem o meditaci. Díky novým prostorům se zde naskytla možnost pobýt v ústraní pod vedením ctihodné Bhikkhunī Visuddhi. Ctihodná se sama v rámci studia a tréninku soustředí hlavně na kultivaci etiky a dobrých vlastností, na meditační praxi satipaṭṭhāna a mettā a současně se zaměřuje na studium raných buddhistických textů.

Pomáhá svým studentům rozšiřovat své vědomí a postupně nahlédnout, že nic neexistuje samo o sobě a že zdánlivě jednoznačná realita naší subjektivní mysli není ničím jiným než jeho vlastní konstrukcí. Ctihodná žije podle tradice pouze z darů laiků (dāna) a také učení poskytuje formou daru (dhammadāna).

Plánované kurzy

„Uvědomovat si svou vlastní jednotu se vším kolem je pravá láska.“

(Eckhart Tolle)

Ako vyzerá meditačný zásed na Javorí

Meditačný zásed na Javorí optikou nášho účastníka. Takto to cítil Martin Lajprík.