Načítavam

Sean Pritchard

Mních/laik:laik
Tradícia:Theravada, U Janaka
Pôvod:Kanada
Komunikačný jazyk:Angličtina
Typy kurzov:satipatthána-vipassaná
Režim:prísny
Dodržuje sa:8 predsavzatí
Sean Pritchard

Sean Pritchard je kanadský psychiater zo Sudbury, v súčasnosti  pôsobiaci vo Vancouvri. Má vyštudovanú univerzitu Sv. Františka Xaviera v Novom Škótsku (Kanada) a psychológiu v Santa Barbare (USA).   Veľa rokov strávil ako budhistický mních v Barme pod vedením Ctihodného Chanmaj Sajadoa (U Janaka). Cestoval po celom svete pričom učil vipassanu aj metta meditáciu v mnohých kultúrach. Je držiteľom PhD v klinickej psychológii a vedie poradňu vo Vencouvri. Jeho meditačný výcvik vás môže naučiť celoživotnú techniku a zručnosti k dosiahnutiu vhľadu do vnútorného sveta a fungovania mysle. Z jeho skúseného vedenia a podpory  budú ťažiť ako skúsený meditujúci tak aj nováčikovia.

V mladosti na strednej škole aj na univerzite pôsobil v rôznych športových kluboch a bol aj vedúci študentov v školskej rade. V laickom živote bol ženatý od svojich 25 do 49  rokov. Vyskúšal rôzne zamestnania ako finančný poradca, filmový herec, pôsobil v charitách a bol predsedom rôznych organizácií (AIDS, Seva Service Society)

Meditovať začal vo svojich 17-tich rokoch. V 1991 stretol Sayadaw U Janaku a začal meditovať pod jeho vedením. Pár rokov na to si zobral ročný sabatikal z práce a ponoril sa do intenzívnej vipassany a metta praxe počas Sayadowho Vassa (tradičné mníšske ústranie v období dažďov) v Rangúne (Barma). Počas nasledovných Vasa pokračoval v praktikovaní u Sayadawa U Janaky už ako mních U Vansa. Vyvrcholilo to až 6 mesačným intenzívnym zásedom v Hmawbi (Lesné centrum v Rangoone) v roku 2001. V tomto čase ho U Janaka pozval, aby učil vipassanu aj metta meditáciu spolu s ním.  

Seana lákalo Budhovo učenie pre jeho hlbokú, ale zároveň jednoduchú praktickosť v bežnom živote i ako vhodnú duchovnú cestu. Sayadaw U Janaka mu zas vyhovoval ako učiteľ pre jeho jasné podanie tohto učenia, pre jeho učebné metódy ako aj perfektnú znalosť Vinaje a Pali Kanónu. Jeho prax aj pochopenie Budhovo učenia dramaticky napredovalo pod Sayadawím vedením.

Ako učiteľ sa Sean odhodlal sprístupniť jednoduchú každodennú praktickosť Budhovho učenia a tak  inšpirovať všetkých naokolo, aby objavili a prežili Cestu k Slobode, ktorú Budha tak jasne a elegantne žil.

Ešte ako mních intenzívne cestoval po celej Azií, Severnej Amerike a Európe, či už ako U Janakov asistent, alebo ako samostatný učiteľ na jeho vlastných zásedoch. Mnohé Vassa strávil vedením mníchov v meditácií v meditačnom centre Dhammodaya (Thajsko). Neskôr sa však rozhodol k štúdiu klinickej psychologie v Kaliforni, kvôli čomu zložil rúcho. Dnes pôsobí ako psychoterapeut. Neprestal však viesť ani meditačné kurzy. Sme veľmi radi, že prijal naše pozvanie a príde na Javorie.  

Plánované kurzy

„Šťastie je ako motýľ, ktorý od nás odletí vždy keď ho chceme chytiť, ale ak zostaneme pokojne sedieť, môže si na nás sadnúť.“

(N. Hawthorne)

Ako vyzerá meditačný zásed na Javorí

Meditačný zásed na Javorí optikou nášho účastníka. Takto to cítil Martin Lajprík.