Načítavam

Sean Pritchard

Mních/laik:laik
Tradícia:Theravada, U Janaka
Pôvod:Kanada
Komunikačný jazyk:Angličtina
Typy kurzov:satipatthána-vipassaná
Režim:prísny
Dodržuje sa:8 predsavzatí
Sean Pritchard

Sean Pritchard je kanadský psychiater zo Sudbury, v súčasnosti  pôsobiaci vo Vancouvri. Má vyštudovanú univerzitu Sv. Františka Xaviera v Novom Škótsku (Kanada) a psychológiu v Santa Barbare (USA).   Veľa rokov strávil ako budhistický mních v Barme pod vedením Ctihodného Chanmaj Sajadoa (U Janaka). Cestoval po celom svete pričom učil vipassanu aj metta meditáciu v mnohých kultúrach. Je držiteľom PhD v klinickej psychológii a vedie poradňu vo Vencouvri. Jeho meditačný výcvik vás môže naučiť celoživotnú techniku a zručnosti k dosiahnutiu vhľadu do vnútorného sveta a fungovania mysle. Z jeho skúseného vedenia a podpory  budú ťažiť ako skúsený meditujúci tak aj nováčikovia.

V mladosti na strednej škole aj na univerzite pôsobil v rôznych športových kluboch a bol aj vedúci študentov v školskej rade. V laickom živote bol ženatý od svojich 25 do 49  rokov. Vyskúšal rôzne zamestnania ako finančný poradca, filmový herec, pôsobil v charitách a bol predsedom rôznych organizácií (AIDS, Seva Service Society)

Meditovať začal vo svojich 17-tich rokoch. V 1991 stretol Sayadaw U Janaku a začal meditovať pod jeho vedením. Pár rokov na to si zobral ročný sabatikal z práce a ponoril sa do intenzívnej vipassany a metta praxe počas Sayadowho Vassa (tradičné mníšske ústranie v období dažďov) v Rangúne (Barma). Počas nasledovných Vasa pokračoval v praktikovaní u Sayadawa U Janaky už ako mních U Vansa. Vyvrcholilo to až 6 mesačným intenzívnym zásedom v Hmawbi (Lesné centrum v Rangoone) v roku 2001. V tomto čase ho U Janaka pozval, aby učil vipassanu aj metta meditáciu spolu s ním.  

Seana lákalo Budhovo učenie pre jeho hlbokú, ale zároveň jednoduchú praktickosť v bežnom živote i ako vhodnú duchovnú cestu. Sayadaw U Janaka mu zas vyhovoval ako učiteľ pre jeho jasné podanie tohto učenia, pre jeho učebné metódy ako aj perfektnú znalosť Vinaje a Pali Kanónu. Jeho prax aj pochopenie Budhovo učenia dramaticky napredovalo pod Sayadawím vedením.

Ako učiteľ sa Sean odhodlal sprístupniť jednoduchú každodennú praktickosť Budhovho učenia a tak  inšpirovať všetkých naokolo, aby objavili a prežili Cestu k Slobode, ktorú Budha tak jasne a elegantne žil.

Ešte ako mních intenzívne cestoval po celej Azií, Severnej Amerike a Európe, či už ako U Janakov asistent, alebo ako samostatný učiteľ na jeho vlastných zásedoch. Mnohé Vassa strávil vedením mníchov v meditácií v meditačnom centre Dhammodaya (Thajsko). Neskôr sa však rozhodol k štúdiu klinickej psychologie v Kaliforni, kvôli čomu zložil rúcho. Dnes pôsobí ako psychoterapeut. Neprestal však viesť ani meditačné kurzy. Sme veľmi radi, že prijal naše pozvanie a príde na Javorie.  

Plánované kurzy

„Kiež sa vám dostane požehnania, kiež vás ochraňujú všetci dévovia! Silou všetkých buddhov kiež ste vždy v bezpečí.“

(Sumangala gáthá)

Ako vyzerá meditačný zásed na Javorí

Meditačný zásed na Javorí optikou nášho účastníka. Takto to cítil Martin Lajprík.